2024. október 24., csütörtök

Újmajor-versek a Vár Ucca Műhelyben

Megjelent a Vár Ucca Műhely 85. száma (2024/3.), benne 'a hely szelleme' témához kapcsolódó Újmajor című verssorozatom néhány darabjával (Alkonyi kísértet; Dögvészpremier; Háttérsugárzás; Lelépés; Tavaszi hullás). A folyóirat kapható a Relay és az Inmedio üzleteiben.

Vár Ucca Műhely 85.

Tartalom: 

Jenei Gyula, Zsille Gábor, Takács Nándor, Simon Adri, Buzás Huba, Láng Eszter, Csorba Béla, Farkas Wellmann Endre, Székelyhidi Zsolt, Télffy Ármin, Oláh András, Móger Tímea versei. 

Deczki Sarolta, Bánki Éva, Kilián László, Triceps, Falcsik Mari, Mohai V. Lajos, Juhász Zsuzsanna prózái. 

Recenziók: Szemes Péter: Dohánylevél-koszorúsok, (Németh István Péter); Mosonyi Kata: Horgony a mélyben (Túri Tímea); Hörcher Eszter: Hamvazószerda (Falcsik Mari); Bence Erika: Meg kell-e bocsátani? (Lugosi Viktória); Murányi Zita: Szív alakú nyom a homokban (Janáky Marianna). 

Németh István Péter: a dobozvilág dicsérete; Rőhrig Eszter: Kohán Ferenc rajzai. 

Octavio Quintanilla, Jericho Brown, Charles Bukowski és Senko Karuza verseinek fordításai. 

A számban Kohán Ferenc rajzai láthatók.

2024. október 14., hétfő

Újabb recenziók a Rádiócsendről

A Kortárs folyóirat 2024. októberi számában olvasható Csuday Csaba recenziója (Erdei kaland) a Rádiócsendről. A teljes lapszám letölthető erről a linkről.

Az Alföld Online Horváth Florencia Arc és táj ráncai című kritikáját közli, mely ezen a linken olvasható.



2024. október 13., vasárnap

Szereplés a Hálózati organizmusok című Bázis-líraantológiában

Három versem olvasható az Abacus+ Kiadó gondozásában megjelent 3. Bázis-líraantológiában, a Hálózati organizmusokban. A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon tartott könyvbemutatóról ezen a linken olvasható beszámoló. 2024. október 12-én, a IV. Bázis Fesztiválon a kötet szerkesztőjével, Németh Zoltánnal Visy Beatrix beszélgetett.

Hálózati organizmusok, Abacus+ Kiadó, 2024. Összeállította és szerkesztette: Németh Zoltán


2024. október 10., csütörtök

2024. október 9., szerda

Műhely 2023/5–6., (Ön)életrajz – (Ön)arckép

A Műhely folyóirat honlapján már böngészhető az (Ön)életrajz  (Ön)arckép című tematikus számunk, melyet a szerkesztői köszöntőből idézett részlettel ajánlók olvasóink figyelmébe:

Az (Ön)életrajz – (Ön)arckép című, 2023-as Műhely-lapszám szövegeinek összegyűjtésekor több szerzőnk is azzal fogadta el felkérésünket, hogy örömmel szerepelnek tematikus számunkban, hiszen műveikben folyamatosan önéletrajzukat írják. A legtöbb esetben ennél minden bizonnyal áttételesebben szólalnak meg a szövegek, de mint azt összeállításunkat böngészve Olvasóink is megtapasztalhatják, autobiográfia és autofikció műfaji skáláján sokféle alkotói megközelítés létezik, így a versek alanyai, a prózai szövegek elbeszélői megannyi különböző módon tesznek kísérletet az olvasók és önmaguk megszólítására. Az első fejezetben írói (ön)portrék, művészportrék olvashatók: (ön)életrajzok, versek, novellák, értekező prózai írások. A második fejezet a lírai (ön)életrajzokat, (ön)arcképeket gyűjti egybe, melyek nem választhatók el élesen a gyermekkor emlékeit felidéző versektől, novelláktól és regényrészletektől, amelyekben más motívumok mellett a felnőtté válás problémái tematizálódnak, különböző élettöredékek kerülnek fókuszba az önmegértés vagy éppen az önfeledt játék kedvéért. Összeállításunk utolsó fejezete az identitás fogalmát járja körül, egyéni és közösségi szinten, változatos megközelítésekben és értelmezésekben.

Legutóbbi, Tánc című tematikus kiadványunkat azzal vezettük fel, hogy „az elmúlt évek egyik legnagyobb terjedelmű Műhelyét tartja kezében az olvasó” (2022/5–6). 2023-as tematikus számunk méretei még a tavalyinál is nagyobbra nőttek, ezért döntöttünk a két kötetben való kiadás mellett. Hálásak vagyunk szerzőinknek, akik a legkülönbözőbb műfajú, kiváló írásokkal leptek meg bennünket. Amint Olvasóink a két legutóbbi normál lapszám kapcsán már értesülhettek róla, 50–50 példányban digitális nyomatokkal ellátott egyedi, számozott példányokat is készítettünk, melyek már gyűjtői értéket is képviselnek. Úgy érezzük, hogy az (Ön)életrajz – (Ön)arckép című tematikus lapszám 950 normál példánya mellé összeállított 50 egyedi, díszkötéssel megjelentetett példány a magyar lapkiadás egyik legkülönlegesebb kiadványa lett. 13 eredeti műalkotást tarthatnak kezükben a speciális lapszámok olvasói, melyek a folyóiratból kiemelve keretezhetők. Vizuális tehetséggondozó programunknak köszönhetően a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola diákjai kimagaslóan komoly színvonalú munkákat készítettek számunkra. A normál lapszámok minden műalkotást reprodukcióként tartalmaznak színesben, 50 példányban pedig megtalálható 13 eredeti alkotás is. A speciális lapszámok megrendelhetők a szerkesztőség e-mail címén.

A tematikus szám kötetei online a képekre kattintva olvashatók:

1. kötet

2. kötet


2024. október 3., csütörtök

Felolvasás a IV. Bázis Fesztiválon

2024. október 12-én Pozsonyban, a IV. Bázis Fesztiválon, az Első közlés című program keretében olvasom fel Istentelen képek című pályaművemet, melyet a Bázis-díj 2024 irodalmi pályázatra írtam. Az október 4-én, valamint október 11–13. között zajló fesztivál programjai ezen a linken tekinthetők meg.

Október 12. – szombat 

16.30–17.30 – Ifjú Szívek Táncszínház, színházterem

Első közlés II. – Felolvasás

Barak László, Gáspár Singer Anna, Gubis Éva, Juhász Rokkó, Lesi Zoltán, Maros Diána, Molnár T. Eszter, Peer Krisztián, Takács Nándor

A felolvasás online követhető ezen a linken: https://youtube.com/live/GWQQER3jV7w?feature=share

A további programok élő közvetítéseinek linkjei itt találhatók: www.bazis.me/events/4-bazis-fesztival


2024. október 1., kedd

Takács Nándor Rádiócsendje: beszámoló a fehérvári könyvbemutatóról

Bokros Judit beszámolóját és a Vörösmarty Mihály Könyvtár fotóit ajánlom a Rádiócsend székesfehérvári bemutatójáról.

Az összefoglaló ezen a linken olvasható.

A fotógaléria itt tekinthető meg.

A Nyitott Könyvek beszélgetéssorozat házigazdáival, Gellén-Miklós Gáborral és Bokros Judittal.
Fotó: Vörösmarty Mihály Könyvtár