2024. november 21., csütörtök

Szabó Béla – Juhász Attila: Színek – Világok

A 23. Győri Könyvszalon alkalmából, 2024. november 17-én mutattuk be Szabó Béla fotográfus és Juhász Attila költő új közös kötetét, amely Színek – Világok címmel látott napvilágot. A könyvbemutatón a szerzők felidézték barátságuk és művészi együttműködésük indulását; a Tenger Csend című kötet (2017) kapcsán meséltek alkotói inspirációikról, valamint megosztották a közönséggel az új könyv elkészülésének műhelytitkait is. Az eseményről beszámoló olvasható ezen a linken. Utószóként Az átjárók feltérképezése című esszémet tartalmazza a kötet.

A fotót Szabó Béla szíves hozzájárulásával adom közre


2024. november 16., szombat

Feleségem friss megjelenései

Feleségem, Takács-Csomai Zsófia frissen megjelent prózáit ajánlom a Tisztelt Olvasók figyelmébe: a Tempevölgy 2024/3. számából a Mosókonyha, a november 14-én megjelent Népszavából pedig a Fotoszintézis című novellát, mely utóbbi a Nyitott Mondat online kiadásában is olvasható, ezen a linken.

A kép forrása: tempevolgy.hu


2024. november 14., csütörtök

A Műhely új lapszámáról a Győri Szalonban

Újjászületett a Műhely folyóirat címmel olvasható cikk a Győri Szalon oldalán folyóiratunk új számáról:

„Hosszú hallgatás után újra megjelent a Műhely folyóirat. Az olvasók ezúttal nemcsak papíralapon, hanem a megjelenés előtt két héttel már online is forgathatják a színes győri kulturális lapot. Horváth Nóra főszerkesztő köszöntőjében összefoglalja az elmúlt időszak történéseit és a folyóirat kiadását befolyásoló tényezőket.”

A teljes cikk ezen a linken olvasható. Szintén a Győri Szalonban olvasható interjú a Talentum – Műhely programról, itt.

Műhely 2024/1.


2024. november 10., vasárnap

2024. november 8., péntek

Műhely 2024/1.

A papíralapú megjelenés előtt 2 héttel online olvasható a Műhely legújabb, 2024/1. száma! A lapszám főszerkesztői köszöntőjéből olvasóink tájékozódhatnak folyóiratunk helyzetéről, az előttünk álló kihívásokról és terveinkről is.

A Műhely 2024/1. száma a címlapra kattintva is elérhető


2024. november 7., csütörtök

Rőhrig Eszter recenziója a Rádiócsendről

A Tempevölgy Online Könyvespolc-rovatában olvasható Rőhrig Eszter érzékeny és elmélyült recenziója a Rádiócsendről, „…ÜRES VIDÉK” címmel. Szeretettel ajánlom mindazoknak, akik szívesen erednének a kötet verseiben előforduló motívumok és szimbólumok nyomába. A recenzió ezen a linken olvasható.

A képernyőfelvétel forrása: tempevolgy.hu


2024. november 6., szerda

2024. november 2., szombat

Színek–Világok könyvbemutató

Szabó Béla fotográfus és Juhász Attila költő új könyvét mutatom be a 23. Győri Könyvszalon rendezvényén, 2024. november 17-én, vasárnap 14:00 órakor a Kisfaludy Károly Könyvtárban (Győr, Baross G. u. 4.). A kötet végén az alkotók közös munkáját elemző esszém olvasható.



2024. október 24., csütörtök

Újmajor-versek a Vár Ucca Műhelyben

Megjelent a Vár Ucca Műhely 85. száma (2024/3.), benne 'a hely szelleme' témához kapcsolódó Újmajor című verssorozatom néhány darabjával (Alkonyi kísértet; Dögvészpremier; Háttérsugárzás; Lelépés; Tavaszi hullás). A folyóirat kapható a Relay és az Inmedio üzleteiben.

Vár Ucca Műhely 85.

Tartalom: 

Jenei Gyula, Zsille Gábor, Takács Nándor, Simon Adri, Buzás Huba, Láng Eszter, Csorba Béla, Farkas Wellmann Endre, Székelyhidi Zsolt, Télffy Ármin, Oláh András, Móger Tímea versei. 

Deczki Sarolta, Bánki Éva, Kilián László, Triceps, Falcsik Mari, Mohai V. Lajos, Juhász Zsuzsanna prózái. 

Recenziók: Szemes Péter: Dohánylevél-koszorúsok, (Németh István Péter); Mosonyi Kata: Horgony a mélyben (Túri Tímea); Hörcher Eszter: Hamvazószerda (Falcsik Mari); Bence Erika: Meg kell-e bocsátani? (Lugosi Viktória); Murányi Zita: Szív alakú nyom a homokban (Janáky Marianna). 

Németh István Péter: a dobozvilág dicsérete; Rőhrig Eszter: Kohán Ferenc rajzai. 

Octavio Quintanilla, Jericho Brown, Charles Bukowski és Senko Karuza verseinek fordításai. 

A számban Kohán Ferenc rajzai láthatók.

2024. október 14., hétfő

Újabb recenziók a Rádiócsendről

A Kortárs folyóirat 2024. októberi számában olvasható Csuday Csaba recenziója (Erdei kaland) a Rádiócsendről. A teljes lapszám letölthető erről a linkről.

Az Alföld Online Horváth Florencia Arc és táj ráncai című kritikáját közli, mely ezen a linken olvasható.



2024. október 13., vasárnap

Szereplés a Hálózati organizmusok című Bázis-líraantológiában

Három versem olvasható az Abacus+ Kiadó gondozásában megjelent 3. Bázis-líraantológiában, a Hálózati organizmusokban. A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon tartott könyvbemutatóról ezen a linken olvasható beszámoló. 2024. október 12-én, a IV. Bázis Fesztiválon a kötet szerkesztőjével, Németh Zoltánnal Visy Beatrix beszélgetett.

Hálózati organizmusok, Abacus+ Kiadó, 2024. Összeállította és szerkesztette: Németh Zoltán


2024. október 10., csütörtök

2024. október 9., szerda

Műhely 2023/5–6., (Ön)életrajz – (Ön)arckép

A Műhely folyóirat honlapján már böngészhető az (Ön)életrajz  (Ön)arckép című tematikus számunk, melyet a szerkesztői köszöntőből idézett részlettel ajánlók olvasóink figyelmébe:

Az (Ön)életrajz – (Ön)arckép című, 2023-as Műhely-lapszám szövegeinek összegyűjtésekor több szerzőnk is azzal fogadta el felkérésünket, hogy örömmel szerepelnek tematikus számunkban, hiszen műveikben folyamatosan önéletrajzukat írják. A legtöbb esetben ennél minden bizonnyal áttételesebben szólalnak meg a szövegek, de mint azt összeállításunkat böngészve Olvasóink is megtapasztalhatják, autobiográfia és autofikció műfaji skáláján sokféle alkotói megközelítés létezik, így a versek alanyai, a prózai szövegek elbeszélői megannyi különböző módon tesznek kísérletet az olvasók és önmaguk megszólítására. Az első fejezetben írói (ön)portrék, művészportrék olvashatók: (ön)életrajzok, versek, novellák, értekező prózai írások. A második fejezet a lírai (ön)életrajzokat, (ön)arcképeket gyűjti egybe, melyek nem választhatók el élesen a gyermekkor emlékeit felidéző versektől, novelláktól és regényrészletektől, amelyekben más motívumok mellett a felnőtté válás problémái tematizálódnak, különböző élettöredékek kerülnek fókuszba az önmegértés vagy éppen az önfeledt játék kedvéért. Összeállításunk utolsó fejezete az identitás fogalmát járja körül, egyéni és közösségi szinten, változatos megközelítésekben és értelmezésekben.

Legutóbbi, Tánc című tematikus kiadványunkat azzal vezettük fel, hogy „az elmúlt évek egyik legnagyobb terjedelmű Műhelyét tartja kezében az olvasó” (2022/5–6). 2023-as tematikus számunk méretei még a tavalyinál is nagyobbra nőttek, ezért döntöttünk a két kötetben való kiadás mellett. Hálásak vagyunk szerzőinknek, akik a legkülönbözőbb műfajú, kiváló írásokkal leptek meg bennünket. Amint Olvasóink a két legutóbbi normál lapszám kapcsán már értesülhettek róla, 50–50 példányban digitális nyomatokkal ellátott egyedi, számozott példányokat is készítettünk, melyek már gyűjtői értéket is képviselnek. Úgy érezzük, hogy az (Ön)életrajz – (Ön)arckép című tematikus lapszám 950 normál példánya mellé összeállított 50 egyedi, díszkötéssel megjelentetett példány a magyar lapkiadás egyik legkülönlegesebb kiadványa lett. 13 eredeti műalkotást tarthatnak kezükben a speciális lapszámok olvasói, melyek a folyóiratból kiemelve keretezhetők. Vizuális tehetséggondozó programunknak köszönhetően a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola diákjai kimagaslóan komoly színvonalú munkákat készítettek számunkra. A normál lapszámok minden műalkotást reprodukcióként tartalmaznak színesben, 50 példányban pedig megtalálható 13 eredeti alkotás is. A speciális lapszámok megrendelhetők a szerkesztőség e-mail címén.

A tematikus szám kötetei online a képekre kattintva olvashatók:

1. kötet

2. kötet


2024. október 3., csütörtök

Felolvasás a IV. Bázis Fesztiválon

2024. október 12-én Pozsonyban, a IV. Bázis Fesztiválon, az Első közlés című program keretében olvasom fel Istentelen képek című pályaművemet, melyet a Bázis-díj 2024 irodalmi pályázatra írtam. Az október 4-én, valamint október 11–13. között zajló fesztivál programjai ezen a linken tekinthetők meg.

Október 12. – szombat 

16.30–17.30 – Ifjú Szívek Táncszínház, színházterem

Első közlés II. – Felolvasás

Barak László, Gáspár Singer Anna, Gubis Éva, Juhász Rokkó, Lesi Zoltán, Maros Diána, Molnár T. Eszter, Peer Krisztián, Takács Nándor

A felolvasás online követhető ezen a linken: https://youtube.com/live/GWQQER3jV7w?feature=share

A további programok élő közvetítéseinek linkjei itt találhatók: www.bazis.me/events/4-bazis-fesztival


2024. október 1., kedd

Takács Nándor Rádiócsendje: beszámoló a fehérvári könyvbemutatóról

Bokros Judit beszámolóját és a Vörösmarty Mihály Könyvtár fotóit ajánlom a Rádiócsend székesfehérvári bemutatójáról.

Az összefoglaló ezen a linken olvasható.

A fotógaléria itt tekinthető meg.

A Nyitott Könyvek beszélgetéssorozat házigazdáival, Gellén-Miklós Gáborral és Bokros Judittal.
Fotó: Vörösmarty Mihály Könyvtár

2024. szeptember 20., péntek

A belső rend szépsége – Acsai Roland interjúja az Új Forrásban

Az Új Forrás oldalán olvasható Acsai Roland interjúja, melyben új verseskötetem, a Rádiócsend kapcsán beszélgetünk költői és szerkesztői munkáról, Műhelyről és tehetséggondozásról. 

Link: https://ujforras.hu/a-belso-rend-szepsege-acsai-roland-interjuja-takacs-nandorral/

A bencés gimnázium és kollégium épülete a Teleki-terem tetejéről (2014.01.01., Pannonhalma)


2024. szeptember 19., csütörtök

János könyve-epizód a SZIFONline-on

"Délután fölkeltettem a kutyákat, hogy menjenek ki a kertbe, és kergessék el a fák közül a nyesteket. Aztán rendet tettem a lakásban, kiszellőztettem, és elolvastam az újságot. Fárasztó, borús délután volt. Egy fehér autó kétszer is végigment az utcán oda és vissza, de mire kimentem, hogy megnézzem, kit vagy mit keres, eltűnt a kanyarban."

A kísértet címmel újabb János könyve-epizód jelent meg a SZIFONline-on, a novella ezen a linken olvasható.

A kép forrása: szifonline.hu


2024. szeptember 5., csütörtök

Könyvbemutató Székesfehérváron

2024. szeptember 26-án, csütörtökön 17:30-tól a székesfehérvári Vörösmarty Mihály könyvtár olvasótermében Bokros Judittal és Gellén-Miklós Gáborral beszélgetünk új verseskötetemről a Nyitott Könyvek irodalmi beszélgetéssorozatában:


2024. augusztus 23., péntek

Rádiócsend a Mária Rádióban

A Mária Rádió 2024. augusztus 22-i műsorában Galláné Horváth Gabriella vendége voltam, akivel Rádiócsend című kötetem megjelenése apropóján beszélgettünk költővé válásról, iskolákról, mesterekről és kortárs folyóiratokról. Az interjú meghallgatható a Mária Rádió archívumában. A műsor 18:50-től 19:11-ig tart.

Pannonhalma, 2024. június 20.
Takács-Csomai Zsófia fotója


2024. július 15., hétfő

2024. július 8., hétfő

A távolról érkező csend: recenzió az Élet és irodalomban

Az Élet és irodalom 2024. július 5-ei számában Gellén-Miklós Gábor ajánlja az olvasók figyelmébe új verseskötetemet A távolról érkező csend című recenziójában. A recenzió elolvasható az ÉS oldalán, egy reklám megtekintése után. Ezúton is köszönöm az alapos elemzést, a megtisztelő figyelmet!

Élet és irodalom, LXVIII. évfolyam, 27. szám, 2024. július 5.


2024. július 2., kedd

Versek a Pannon Tükörben

A Pannon Tükör 2024/3. számában megjelent egy válogatás újabb verseimből (Szonárok; Álomfejtés; Esti ima; A piros Suzuki; Historia domus; Varázslatos dolgok), ezek közül három online is olvasható a folyóirat online rovatában. A Varázslatos dolgok című verset Akutagava Rjúnoszuke emlékének ajánlom, aki elbeszéléseinek szikárságával és érzékeny látásmódjával újra és újra ámulatba ejt.

Varázslatos dolgok

             Akutagava Rjúnoszuke emlékére

A hegyek felől megérkezik az este.
A nyári égbolt délre menti fényeit.
Az alkonyatban madarak rebbennek,
a fák közt szállásukat keresik.
De mi nem vesszük észre a varázslatot,
csak feszülten meredünk egymásra.
A vitában valaki a Szentírást idézi,
a mennyezetről egy festékszilánk
az asztalra hull. Volt egy öregúr –
vetem föl rekedten –, aki ilyentájt
a kőfejtő peremére ült, és onnan nézte
a lenyugvó napot. Nem tudjátok,
mi lehet vele?



2024. június 30., vasárnap

Tehetséggondozó Műhely 2023/24.

Szabados Éva cikkét ajánlom a Győri Szalonból, ezúttal a Tehetséggondozó Műhely 2023/24. évfolyamának bemutatkozásáról közölt beszámolót. A fotókat Vas Balázs készítette. A cikk ezen a linken érhető el. A Műhely folyóirat könyvheti programján Bognár Levente, Farkas Hanna, Hadarics Fanni Borbála, Papffy Mihály és Póda Boglárka mutatkoztak be verseikkel.

Flyer (c) Takács Nándor

Flyer (c) Takács Nándor

Flyer (c) Takács Nándor

Flyer (c) Takács Nándor

Flyer (c) Takács Nándor


2024. június 28., péntek

Domján Gábor: A megfelelő mélység

Távolságot tart-e emlékeitől a lírai alany? Vagy olyan közelségben tartja magához őket, amelyben nincs már lehetőség eltitkolni, elfedni őket? A feldolgozás nem jó szó, azt sejteti, hogy valamit, ami megtörtént vagy elhangzott, mássá kell alakítanunk ahhoz, hogy elfogadhatóvá tegyük. Ezek a versek nem ezt teszik. Megkísérlik elfogadni a tapasztalatokat (legyenek akár közvetlenek vagy közvetettek) olyannak, amilyenek. Mindez nem zárja ki az önvallatást („Ha szerettük volna, talán itt marad. / Meghaladta erőnket? / Ellenkezett az elveinkkel? / Figyelmünket más kötötte le?”, A megfelelő mélység, 39. o.), sem a nyomozást (Találkozó, 49. o.). Emlékeink végül is olyanok, mint mi vagyunk és ahogy bánunk velük; annyira tudjuk őket elfogadni, mint amennyire önmagunkat is: mintha ezzel is számot vetnének a versek, ezért beszél magáról a lírai alany kendőzetlen vallomásossággal, bizalmas közvetlenséggel, olykor ironikusan: 

„Itt fogok elesni én

a Komarov utcában,

fél kiflivel a kezemben.”

(Itt fogok elesni, 63. o.)

A kötet számomra legizgalmasabb ciklusa a harmadik, melynek versei egy körzet lakóinak élettapasztalatát emelik belső tereikbe egy olyan megfigyelőre támaszkodva, aki a lehető legköznapibb, legegyszerűbb módon válik mindannyiuk életének részesévé, hozza-viszi emlékeiket, fájdalmaikat és reményeiket, néha talán kelletlenül, de a legtöbbször mégis önmagát fegyelmező küldetés- és hivatástudattal:

„Fáradt vagyok,

mint aki egész nap kukázott

és zsákmánya sovány.


Légy fürge – mormolom –,

mint nyugdíjas

a hátralékmentes házban,

s az utca felőli kaput is

csukd be magad után.

(A körzet, a lakók, meg a postás, 86. o.)

A költészetbe mint legvalóságosabb, leghitelesebb párbeszédbe vetett hitemet erősíti Domján Gábor kötete, amelyet ezúton ajánlok jó szívvel az olvasók figyelmébe.

Domján Gábor: A megfelelő mélység. Napkút Kiadó, Budapest, 2019

2024. június 27., csütörtök

Rádiócsend: Beszélgetés Takács Nándorral a győri Ünnepi Könyvhéten

Szabados Éva cikkét ajánlom a Győri Szalonból, amelyben részletesen beszámol Rádiócsend című új verseskötetem bemutatójáról, Szalai Zsolttal folytatott beszélgetésünkről. A cikk ezen a linken érhető el.



2024. június 25., kedd

Távolság és közelség a Frontátvonulásban

A Tiszatáj áprilisi lapszámát ajánlja, tematikus lapszemlében Enesey Diána a Szófán. A lapajánlóban Laczkó Sándor és Gyenge Zoltán szövegei mellett Frontátvonulás című versciklusomat is elemzi, mely Bakonyicum címen készülő harmadik verseskötetem részét képezi. A versciklus a Tiszatáj áprilisi számán kívül a Szófa felületén is olvasható a regisztrációt követően.

Enesey Diána elemzése itt olvasható: https://www.szofa.eu/iras/tavolsag-es-kozelseg

A piéta (Katzer/Juri-kereszt) Bakonyszücs határában, 2020 januárjában.
"Sétánk az út végéig vezet, / majd körben haza. Leromlott / piéta áll a határban, mögötte / felhőt görget, napot terelget / a szél." (Részlet a Frontátvonulás című versből)

2024. június 19., szerda

Szentirmai Mária: Folyóba hajló fa

Tavaly nyáron olvastam először Szentirmai Mária Folyóba hajló fa című verseskötetét, és mint már akkor is kiderült számomra, ezáltal meghívást fogadtam el egy hosszú és tartalmas sétára a Duna-parton. Már a gyaloglás első perceiben éreztem, hogy különleges dolgok történnek a könyv ártéri (liget)erdejében, és most, a kötet újraolvasásakor ugyanezt tapasztalom: a fák megfigyelik az alattuk járó embereket, érzéseiket, megtanulják a sorsukat; megértést kínálnak, sorsközösséget vállalnak velük: 

„Már tudom, milyen meghitt együttlét, 

mikor megadón tárod felém 

be nem gyógyult forradásaid.”

(38. o.)

Folyó, fa és ember egymásra találásából trialógus ébred, a szólamok hamar összefonódnak; megszűnik a távolság, a fák érzékenyen, tolakodás nélkül benövik gondolatainkat, a folyó emlékeket sodor elibénk. Egy idő után már úgy érezzük, nem mi, emberek, hanem a táj mesél, a táj emlékezik: 

„Alig kivehető pont 

a sziget és a part között. 

Ha elindulna a folyón, 

éppen itt kötne ki 

az a régi nap velem.”

(25. o.)

Könnyű azonosulni a folyóval és vidékével, történetei a lírai alany és az olvasó örökségévé válnak, aki, ha elég érzékeny, belátja és elfogadja a táj törvényszerűségeit:

„Tűröd, ahogy elönti az áradat

örökölt nyugalmadat, s némán

vigyázod az esőcseppet, ahogy lassan

végigcsorog testeden.”

(33.o.)

A tükörképét a vízben szemlélő lírai alany (akár a fa alakjában) az idő allegóriájává válik: 

„Tiszta és nyugodt voltál.

Előtted térdeltem szárnyaim vesztve.

Hulló hajszálaim csillogó

nyárfaszöszök felszíned tükrében.”

(61. o.)

Az idő és a folyó gazdagsága, kiegészülve a fák tapasztalataival, bölcsességével, még arra is képes, hogy megváltsa terheitől a séta második szakaszában fellelt, rég elfeledett Romokat:

„Nem érti, hogyan került rá

annyi förtelmes, hozzá nem illő drót,

kiálló szögek, harsány plakátok […]”

(70. o.)

„Megrázkódott a nedveit szívó idegen

meleg lüktetésétől, figyelte

lélegzésének ritmusát, s egy röpke

pillanatig úgy hitte, sajátját.”

(78. o.)

A séta harmadik, Visszafelé tartó szakaszában a fák és a romok szellemi öröksége a lírai alanyban él tovább, felidézve régi emlékeket és napvilágra segítve elhallgatott vallomásokat:

„Nem tudhattad, mégis uraltad álmaim,

langyosan, némán siklottál bőrömön,

fájt a kívánás, merülni el benned végleg.

Neved nem hagyta el ajkam,

csak mormoltam magamban,

Duna, gyerekkorom folyója.”

(97. o.)

Emberként szólni a folyóhoz, a fák nyelvén: ezt a különleges élményt jelenti számomra Szentirmai Mária kötete. A kiválogatott részletek természetesen nem adhatják vissza a könyvbéli séta gondolatfolyamát, azt minden olvasónak egyedül kell végigkövetnie.

Szentirmai Mária: Folyóba hajló fa. Napkút Kiadó, Budapest, 2018



2024. június 17., hétfő

A Rádiócsend győri bemutatója

2024. június 15-én Győrben, a 95. Ünnepi Könyvhéten, a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Kisfaludy könyvtárában Szalai Zsolt költővel, az Ambroozia folyóirat szerkesztőjvel mutattuk be Rádiócsend című új verseskötetemet, amely megrendelhető a Napkút Kiadó webshopjában, valamint személyesen is megvásárolható lesz, legközelebb június 22-én, a bakonyszücsi Hagyományőrző Falunapon, ahol szívesen dedikálom is a kötetet.

Fotó: Dr. Horváth Nóra

Takács Nándor: Rádiócsend. Napkút Kiadó, Budapest, 2024


A MŰHELY folyóirat bemutatja: (Ön)életrajz -- (Ön)arckép lapszámbemutató és kiállításmegnyitó

A Műhely folyóirat tisztelettel meghívja Önt, családját, barátait

2024. június 20-án 17:30-ra, az 

(Ön)életrajz – (Ön)arckép

című tematikus lapszámának bemutatójára és a folyóiratban megjelent műalkotásokból nyíló kiállításra

a Győri Nemzeti Színház Kisfaludy terme előtti Pódium Színpadra

(A Győri Nemzeti Színház [9022 Győr, Czuczor G. u. 7.] épületének IV. emeletén).

A Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola volt és jelenlegi diákjainak alkotásaiból nyílt kiállítást megnyitja:

Székely Zoltán – művészettörténész, a Rómer Múzeum igazgatója

A beszélgetés résztvevői:

Csendesné dr. Cseri Kinga – filozófus, egyetemi docens (SZE)

Dr. Szoboszlai-Kiss Katalin – filozófus, egyetemi docens (SZE)

Fekete Boglárka – képi ábrázolás szakos egyetemi hallgató (ELTE-SEK)

Nagy Zsófia – (Győri Tánc- és Képző., 13. évf., festő szak)

Pápai Miklós – festőművész, tanár (Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola)

Sarkadi Emőke – (Győri Tánc- és Képző., 10. évf., festő szak)

Szentirmai Mária – költő

Takács Nándor – költő, a Műhely szépirodalmi rovatának szerkesztője

Vass Álmos – (Győri Tánc- és Képző., 13. évf., festő szak)

Moderátor:

Dr. Horváth Nóra

filozófus, egyetemi docens (SZE), a Műhely főszerkesztője



A Műhely következő születésnapjai...

45 éves a MŰHELY, és szeretné megérni a következő születésnapjait is, de ez most egyáltalán nem tűnik biztosnak…

A hazai kultúrafinanszírozás elszomorító állapota miatt folyóiratunk is nehéz helyzetbe került. Segíts, hogy túléljük az ínséges időket!

Ezen a bankszámlaszámon tudsz hozzájárulni a Műhely fennmaradásához:

Műhely Nonprofit Kft.

11737007-20563585-00000000

Hálásan köszönjük!

A Műhely szerkesztői



Magyar Miklós: Művészek és remekművek

Gimnáziumi művészettörténet-tanárom fogalmazta meg egy írásában körülbelül tíz évvel ezelőtt, hogy az emberiség megmentésének szempontjából nincs sürgetőbb a képzőművészetnél (sajnos a pontos helyet nem tudom megadni). Akkor meglepődve olvastam ezt a kijelentést; részben azért, mert akkoriban más, főként tudományos diszciplíná(ka)t helyeztem volna előbbre, ha fontossági sorrendet kellett volna köztük felállítani. Ma már másként látom a helyzetet, és bár úgy gondolom, hogy ebből a szempontból sem éri meg versenyeztetni az egyes tudományok és művészetek jelentőségét, megértem az egykori tanárom kijelentése mögötti motivációt. Ehhez a megértéshez jelentősen hozzájárult Magyar Miklós új könyve, mely gazdag képzőművészeti antológia, izgalmas művészettörténeti kalauz, és nem utolsósorban a szerző számára legkedvesebb műalkotások sokszínű albuma is. 

Hogy miben segíthet a képzőművészet az emberiség jobb belátásra bírásában, arra rögtön a kötet első, Barangolás a régmúltban című fejezete hívta fel a figyelmemet. Az emberiség bűnei miatt a világra szabadított özönvíz, Noé részegsége, vagy épp a megátalkodott és gőgös emberek haláltáncának művészeti ábrázolásai elgondolkodtatók lehetnek korunk ökológiai, erkölcsi és civilizációs válságaival kapcsolatban is, valamint tanulságos megvilágításba helyezik az Úr merengésének egy különös félmondatát Noé engesztelő áldozata láttán: „… mert az ember szívének indulata gonosz ifjúságától kezdve…” (21. o.). Jerome Bosch festményeiről jegyzi meg Umberto Eco, hogy leleplezik pszichénk sötét oldalát (52. o.), de állításának igazságtartalma nemcsak a festő Keresztvitel című képén, hanem a kötetben szintén tárgyalt számos haláltánc- és boszorkányábrázolás kapcsán is ellenőrizhető. Ami a különböző korok művészeit elgondolkodtatta, apokaliptikus vagy épp szürrealista látomásokra indította, az a mi figyelmünkre is számot tart; mintha kulturális örökségünk eme vizuális műremekei emlékeztetni akarnának az emberiség hibáira, egyszersmind mindenkori felelősségére.

A képzőművészeti alkotások által megfogalmazott kérdések és megjelenített krízisek vándortémaként kísérik az emberiség történetét, egészen a kortárs műalkotásokig. Magyar Miklós könyvében Tóth Ernő festményei és szobrai szolgáltatnak erre példát, bizonyítva, hogy képzőművészet, művelődéstörténet és szépirodalom hatékonyan segítik egymást képi kultúránk szimbólumainak és allegóriáinak értelmezésében. 

A kötet további fejezetei részletesebb betekintést nyújtanak többek között az impresszionizmus történetébe és legkiemelkedőbb festői (Monet, Renoir) sorsának, pályájának alakulásába; híres művészbarátságok és -szerelmek ébredésébe és tragédiájába, de például abba is, miként hatott az afrikai népek művészete Picasso festészetére.

A kötetben bemutatott műalkotásokról Magyar Miklós részletes leírásokat közöl; ezek hatására az olvasóban is feltámad az igény, hogy tüzetesebben megvizsgálja és megfejtse a képeket, vagy épp Magritte nyomán arra jusson, hogy minden festmény megfejthetetlen misztérium, és mint ilyen „…nem mást jelent, mint az ismeretlent.” (91. o.) A kötet szürrealista festményeit tanulmányozva született az a benyomásom, hogy ha előítéletmentesen vesszük szemügyre őket, tulajdonképpen bármely korszak és stílusirányzat festménye enigmatikussá válik; feltárul az „egyszerűbb” képek szimbólumgazdagsága és többrétűsége is: így segít értelmezni a modern a klasszikust, az absztrakt a kevésbé elvontat (és nem csak fordítva).

Szerb Antal jegyzi meg Száz vers című versantológiájában (Magvető Könyvkiadó, 1957), hogy milyen jó lenne, ha feléledne a régi hagyomány, és az olvasók „kapcsos albumaikba” másolnák ki a kötetekből kedvenc verseiket. Úgy érzem, hasonlóképp javunkra válna – ha Magyar Miklós példáját követve –, mi is készítenénk a magunk számára egy-egy személyes művészeti albumot (az internet és a sokféle digitális eszköz korában mi sem egyszerűbb), hiszen: „Ki tudja, mit tudsz megmenteni ezekben a szörnyű időkben, és ki tudja, mit tudsz megmenteni ifjúságodból, amely nem kevésbé szokott elnyargalni, mint rohanó időnk. De ha kedves verseid veled lesznek, nem maradsz üres kézzel üres ég alatt. Ha a versek megmaradnak, talán a lényeg marad meg.” – írja Szerb Antal 1944-ben. Magyar Miklós könyve a remek bizonyíték arra, hogy érdemes hasonlóképp gondolnunk a képzőművészeti alkotásokra is. 

Magyar Miklós: Művészek és remekművek. Napkút Kiadó, Budapest, 2023



Gál Ferenc: Ház körüli munkák

Gál Ferenc új kötetének olvasása közben újra és újra eltűnődtem vers és napló viszonyán. Hogyan ír – ha ír – naplót a költő? Mi szivárog át a naplóból a versekbe, s ha napló nincs, csak versek vannak, olvasható-e naplóként a versekből kibontakozó folytatásos történet? A Ház körüli munkákban számos jelét találjuk annak, hogy bizonyosfajta naplóval van dolgunk (lásd például a 27. és 29. oldal „beszámolóit”), ugyanakkor a versek lírai alanya határozottan távol tartja magát „a lélek rezdüléseiről felvett lajstrom”-októl (63. o.), e gesztus alapján pedig az lehet a következtetésünk, hogy a kötet nem naplóként, hanem sokkal inkább a mindennapi tapasztalatok mögé nézés költői kísérleteként határozza meg magát. Akárhogy is, a határozott hangú, kimért, egyszerre távolságtartó és nyílt szövegek hamar felcsigázzák az olvasó érdeklődését a „félvad völgylakó” (82. o.) megfigyelései és következtetései iránt, annál is inkább, hiszen a kötetben végig érezhető tartózkodás és visszahúzódás (vö. a borítóképpel is, mely A kérők lemészárlását ábrázoló vázakép felhasználásával készült) mellett a párbeszédre, vallomásra való nyitottság jelei is megmutatkoznak: 

„[…] a postás robogója köhög 

lejtmenetben. Behívhatnám 

egy forró italra ebben az időben. 

Beszéltethetném a jégbordákról és a szomszédokról 

[…] Vagy egyszerűen bevallhatok neki 

mindent.” 

(50. o.)

Poétikai szempontból a kötet számomra legizgalmasabb részletei a versek keletkezésére vonatkoznak. Több helyütt olvashatunk cédulákról, melyek vélhetően a versek hívószavait („alapanyagát”) hivatottak rögzíteni; és a cseppkő érzékletes metaforájának hála arra is fény derül, hogyan épül fel a rögzített és/vagy véletlenül „beúszó” megfigyelésekből a vers: 

„Ráolvasásnak beillő, hogy a motívumok 

hozzánk hasonlóan vándorolnak, 

a versek cseppkövekként nőnek. 

Kilóg belőlük, hogy ezt az ásítást 

még elfojthattam volna.” 

(25. o.) 

Ezek szerint a vers feljegyzések és megfigyelések bonyolult, ön-építő, véletlenszerű, mégis sajátos rendbe szerveződő, termékeny szekvenciája, melybe olykor nem várt, titokzatos építőanyagok is belopakodnak: 

„Ezek csak madarak, felhőzet 

és fények. Nincs közük az őskép 

sulykolásához, amikor az árnyék 

erőre kap, és kihagyások nélkül 

uralja a gazdatestet. 

[…] Azután újra bezárkózom, 

és kávét darálok, 

vagyis a körkörösségnél 

és a recsegésnél kitartok, 

csak immár sötét anyaggal van dolgom.” 

(47. o.)

Számos további izgalmas felfedezés vár azokra azokra, akik felütik Gál Ferenc új verseskötetét, de ezeket már az olvasókra bízom. 

Gál Ferenc: Ház körüli munkák. Prae Kiadó, Budapest, 2023



Gellén-Miklós Gábor: Szálazódik szét

Gellén-Miklós Gábor új kötetében elkötelezett létértelmező lírával találkozunk. Feltáró munkája során a lírai alany bizalmába fogadja az olvasót, megosztja vele emlékeit és tapasztalatait, ugyanakkor visszatérő kétségeit, kételyeit is. A versek világa így már a mi világunk, melyben mindennek megvan a maga (mélyebb) értelme, jel-értéke, még akkor is, ha ez olykor elkerüli a figyelmünket. A kötet alapvető tapasztalatai közé tartozik az eltévedés, az elesettség és az elhanyagoltság. Ez a körülmény kivételes éleslátással ruházza fel a lírai alanyt, akinek szemlélődését az említett kedvezőtlen tapasztalatok ellenére is bizakodás hatja át: 

„Kell lennie egy délelőttnek 

vagy egy hosszúra nyúlt délutánnak 

amikor véletlenül 

helyükre kerülnek a dolgok.” 

(34. o.). 

A kötet egyik legfontosabb vállalkozása, hogy felkutassa és önmaga árnyékából előcsalogassa a rejtőzködő ént, hogy érvényt szerezzen szándékainak, hiszen tudható, hogy az 

„Teljes pompájában itt van 

ragyogni látszik, 

de valahogy billeg, folyton kibillen, 

mintha minden zsebében 

egy-egy hatalmas biliárdgolyó lenne, 

árnyékból lép fénybe, fényből árnyékba.” 

(52. o.) 

A Szálazódik szét verseiben hol a kiszámíthatatlanul telő jelenben, hol a múló időben, hol pedig épp a riasztó időtlenségben, egy véget nem érő főpróbán találjuk magunkat. Veszteglünk? Késlekedünk? Vagy épp most értettünk meg valamit? Ennek eldöntése már az olvasó feladata, akinek jó szívvel ajánlom Gellén-Miklós Gábor kimondottan érzékeny és figyelmes, mindenre felkészült verseskötetét.

Gellén-Miklós Gábor: Szálazódik szét. Napkút Kiadó, Budapest, 2022



Vörös Viktória: Arcod kirajzolja a szelet

Viktória Vörös kötetének versei a szellem szabadságának káprázatában és az Élet tiszteletének jegyében születtek. Ez a kettős erkölcsi hitvallás köti a szövegeket Babits szellemi örökségéhez, valamint a szerző antik mítoszok iránti lelkesedése, amire a kötet számos versében találunk bizonyítékot. Az Arcod kirajzolja a szelet érzékeny és érzékletes költészetet tár elénk, melynek "kutatási területe", megfigyelési spektruma a "Dióba zárt világ"-tól a tenger és a kozmosz végtelenségéig terjed, hirdetve, hogy a világ meglepetéseinek megtapasztalásához vándorútra kell lépni (akár Villon nyomában), mindig az utat kérve, "és nem az állomást" (36. o.). A Gyöngy-idő című vers zárlatával ajánlom a kötetet: "Ki gondolja / hogy a teljesség / nem ebben: / ezer és ezer részletben van" (86. o. )

Vörös Viktória: Arcod kirajzolja a szelet. Hét Krajcár Kiadó, Budapest, 2020


Ádám Tamás: Hegyi beszéd

Ádám Tamás Hegyi beszédének szemlélődéseit és megállapításait egy régi, elhagyatott kertből hallom. A kötet versei teltek és gazdagok, de sokszor nyersek és kíméletlenek is, hiszen az életből veszik anyagukat. Retorikai szempontból mintha ugyanazon beszédfolyam darabjai volnának, melyek elhagyatott szobákból és udvarokból, elfeledett ösvényeken hangzanak fel. Céljuk, hogy feldolgozzák és megértsék a magányt, megbirkózzanak a veszteséggel és a múlttal, olykor a hatalom tekintélyelvűségével (Holdhal-ciklus) vagy épp a halál gondolatával. Eme „kerti breviárium” szemlélődései számolnak a visszafordíthatatlansággal, olykor a mulasztások jóvátehetetlenségével is, de nem nélkülözik a reményt és a konfliktusok tisztázhatóságába vetett hitet sem: 


Puhuló bőröm 

megkeményedik az erdő sötét kabátja 

alatt. Átértékelem a kihagyott 

bátorságpróbákat, az elmulasztott 

bocsánatkéréseket. Megtalálom 

magam, és az elveszetteket.

(Szobor a gyengeségnek, 11. o.)

Ádám Tamás: Hegyi beszéd. Hungarovox Kiadó, Budapest, 2022


Czilczer Olga: Más felületek

Czilczer Olga Más felületek című kötetében hétköznapi tapasztalatoktól gyermekkori emlékeken át kozmikus messzeségekbe érkezünk, hol „[…] a szárnyas űrbeszédnek / mintha ágról ágra / világról világra kellett jutnia / hogy átvergődve annyi éven / még elérjen / egy tenger ring a szavak idejében”. (Szavak ideje, 31. o.). A versek tagolása, a sortörések és soráthajlások meghökkentő játékai folyvást a szavak váratlan jelentéseivel ajándékoznak meg, a kötet prózaversei pedig olyan fantasztikus világokba kalauzolnak, melyek álomszerű logikája hamar fölfogható, ha átengedjük magunkat e lírai szövegek sodrásának. A Fa, ember, álom egy részletével ajánlom a kötetet:


Benépesítve a tér. De ami képpel népes, széllel szegé-

lyes. Lombja hull. Az ujjak is szabadjára engedve. 

Mostantól az űr az úr. A sor megtörve, -szakítva. De 

hisz ezen egy medve is átjuthat, egy vaddisznó, egy egész 

konda. Maradtam volna apám kezén inkább. 

Fa, ember, álom. Ki kinek a tenyerén?

(109. o.)

Czilczer Olga: Más felületek. Pro Pannonia Kiadói Alapítvány, Pécs, 2021


Pátkai Tivadar: Nagyothalló angyal

Pátkai Tivadar novellafüzérében, a Nagyothalló angyalban közvetlen, barátságos elbeszélő fogad bizalmába, hogy beavasson gyermekkora jelentős emlékeibe, mulatságos vagy éppen szomorú epizódjaiba. Történetről történetre egyre szorosabban fonódnak egymásba az emberi sorsok; a megidézett falu lakói minden csökönyösségük és ellenségeskedésük ellenére tudják és érzik, hogy összetartoznak. Valaki titokban virághagymákat ültet, magokat szór szét a faluban, egy kisfiú pedig, aki mindent látni és érteni akar, helyettünk és a titokzatos angyal helyett is fülel:

„Elhagytam a Gáspár-házat, amikor füttyögést hallottam a Csuki-ér felől. Tudtam, ez nekem szól. Látni keveset láttam, a kéklő porhó közvetlenül előttem alig észrevehetően megvilágította ugyan az utat, én inkább a hang irányába igyekeztem.”

(30–31. o.)

Pátkai Tivadar: Nagyothalló angyal. AmbrooBook Kiadó, Győr, 2021



Bokros Judit: Felfedezés

Bokros Judit első kötetének versei az ’én’ felfedezésére tesznek kísérletet. A szövegekben kibontakozó szelf-narratíva szerint a lírai alany nemcsak önmagát, hanem a világot, s az abban betöltött helyét is igyekszik elfogadni, megengedve, hogy bizonyos részletek és körülmények megfejthetetlenek maradnak. A Helyzetkép című vers soraival ajánlom a kötetet: 

„Nézi a régi képeket,

mintha nem is ő lenne,

de tudja, hogy ő az.

Másként.

Akkor máshogy volt hiteles.

Nem cserélne.

Szereti, hogy ez mind

hozzá tartozik.”

(9. o.)


Bokros Judit: Felfedezés. Vörösmarty Társaság, Székesfehérvár, 2022